Szukaj na tym blogu

środa, 6 lipca 2011

Systematyka Cannabis (Konopi)

Autorem artykułu jest Aleksander Sowa



Roślina ta jest naturalna jak pot, mocz, śmiech, smutek i sen. Zrozumieć to można będąc po pachy znużonym już w wodach płodowych i tego tłumaczyć szerzej nie trzeba...

Wierzący w Boga stwierdzą, że stworzył ją Bóg na koniec pracowitego tygodnia, ateiści podkreślą konieczność istnienia tej rośliny w ekosystemie jako pokarmu dla ptactwa przynoszącego ogromne ilości tlenu do atmosfery czym jednocześnie zapewne przypodobają się ekologom, wegetarianom i innym kochającym zielony kolor.

Tak czy owak, roślina ta towarzyszyła człowiekowi zanim pewnie jeszcze nawet człowiekiem nie był, co to też nie ulega wątpliwości. Gdzie jednak pod sukienką Flory jest miejsce konopii?

Myśląc o konopiach należy przede wszystkim zdać sobie sprawę, że nazwa ta określa rodzaj roślin z rodziny konopiowatych (Cannabaceae Endl. Gen.Pl.:286 1837) nie zaś gatunek.

Człowiek już od czasów Linneusza charakteryzuje rośliny i zwierzęta według określonej umownej systematyki (taksonomii). Według systemu tego wielkiego Szweda do konopiowatych, zaliczamy konopie (Cannabis L.) oraz chmiel (Humulus L.), który choć niemniej ciekawy z licznych powodów, teraz nas zupełnie nie interesuje. Według Linneusza istnieje tu tylko jeden gatunek – konopie siewne (Cannabis Sativa L.), który dzieli się na następujące 4 odmiany botaniczne :

Konopie dzikie (var. Ruderalis Janisch)
Konopie uprawne (var. Vulgaris)
Konopie indyjskie (var. Indica Lam.)
Konopie olbrzymie (var. India Lam., subv. Gigantea) (Hoffmann, 1961).

Współczesne koncepcje botaniczne oczywiście odrzucają taki podział co jest tak samo oczywiste jak to, że prezydent pewnego środkowoeuropejskiego (niby) demokratycznego państwa nie wiedział jaka jest różnica między konopiami a marihuaną. Nic dziwnego bo uczeni się także spierają – nie w kwestii marihuany oczywiście, bo za tym zajmują się politycy co to wiedzą najlepiej i basta jak ten rzeczony, a uczeni spierają się przede wszystkim w kwestii konopi olbrzymich. I tak np. nowsza systematyka (Bocsa, Karusa, 1997) wyróżnia np. tylko dwa gatunki:

Cannabis Sativa Serebr.
Cannabis indica Lam. Serebr.

Ale w obrębie pierwszego gatunku (Cannabis Sativa) wyróżniane są dwa podgatunki:

Konopie uprawne (ssp. Culta)
Konopie dzikie (ssp. Spontanea)

A w podgatunku konopi uprawnych (Cannabis Sativa ssp. Culta ), zaś wyróżnia się 4 tzw. grupy ekologiczne (geograficzne), nie wyróżniając osobnych podgatunków:

północne
środkowoeuropejskie
południowe
azjatyckie


Przyjmując, że w obrębie gatunku Konopie (Cannabis L.) wyróżnia się 3 taksony w randze podgatunków lub odmian nadal spór stanowią konopie dzikie. Aby nie wprowadzać niepotrzebnego zamieszania w należy jednoznacznie podzielić stanowisko, że Konopie są gatunkiem w obrębie którego wyróżniamy zasadniczo 3 podgatunki:

Konopie siewne Cannabis sativa subsp. sativa (=C. sativa var. vulgaris)
Konopie indyjskie Cannabis sativa subsp. indica (Lam.) E. Small & Cronq.
Konopie dzikie (Cannabis sativa var. ruderalis, C. ruderalis)

Dopiero z tych podgatunków wyodrębniane są odmiany, o czym jednak za chwilę. Podsumowując: pełna, współczesna systematyka konopi przedstawia się następująco:

Domena: Jądrowce, (Eukaryota lub Eukarya)
Królestwo: Rośliny (Vegetabilia)
Nadgromada: Nasienne (Spermatophyta lub Anthophyta)
Podgromada: Naczyniowce (Magnoliophytina)
Klasa: Rosopsida
Podklasa: Ukęślowe (Dilleniidae)
Nadrząd: Utricanae
Rząd: Pokrzywowce (Urticales)
Rodzina: Konopiowate (Cannabaceae)
Rodzaj: Konopie (Cannabis )

Wracając do rzeczonych wcześniej odmian, nazywanych także z seksualną konotacją dominami należy zdawać sobie sprawę, że uprawia się cztery typy odmian:

dwupienne
jednopienne

jednopłciowe (feminizowane)
mieszańcowe

Konopie jednopienne (hermafrodyci) czasem są nazywane także obojnakami lub obojnaczymi ale to już kwestie botaniczne wykraczajace poza systematykę. Wracając więc do systematyki dopiero teraz pojawiają się prawdziwe mieszance, hybrydy lub rasy powstałe przez skrzyżowanie 2 lub 3 pierwotnych podgatunków, ku uciesze młodzieży z osiedla, co to nawet nie ma pojęcia czym ta roślina jest (a niby skąd ma wiedzieć?). Prawdziwe odmiany zaś (np.: Mexican Sativa, Ruderalis Indica, Early Skunk, Hindu Kusch, Withe Widow, Gigantheus, Kompolti, Ermakowska, Krasnodarskaja 10 czy nawet nasze rodzime Beniko, Białobrzeskie czy Silesia ) dzielą się z angielska na indoor, outdoor oraz na przeznaczone wyłącznie do uprawy szklarniowej.

...ale uprawa – Boże broń – to jest już zupełnie inna historia. :-)

---

Aleksander Sowa

www.wydawca.net 


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz